Překvapení na Den dětí

Možná si kdekdo z vás sem tam zavzpomíná na výborné jídlo z mateřské školky – nudle s mákem, na které se stávalo na přidání u kuchyňského okénka několikrát po sobě. Určitě se hodí také jako jídlo sváteční – třeba na Den dětí – 1. června.

Nudle se dají koupit, ale můžete si je udělat i sami doma podle jednoduchého receptu na dvě porce.

Co budete potřebovat:

 

  • 120 g hrubé mouky

  • 1 vejce

  • 2 lžíce vody

 

Na vál nasypeme mouku, uděláme do ní důlek. Postupně vlíváme vejce s vodou a nožem promícháváme. Na pomoučeném vále vypracujeme rukama tuhé těsto. Vytvoříme z něho 2 bochánky, které dáme cca na 15 – 30 minut pod nahřátý kastrůlek, aby bylo těsto vláčné. Potom válečkem na pomoučeném vále vyválíme dvě placky o síle 1 mm. Přeneseme je na utěrku a necháme po obou stranách oschnout. Těsto nesmí být ani moc vysušené (lámalo by se), ale ani příliš vláčné (lepilo by se).

nakrájené nudle

Placky pak nožem rozdělíme na polovinu a obě části dáme přes sebe. Nožem nakrájíme pruhy široké 4 – 5 cm. Naskládáme je na sebe a ostrým nožem z nich krájíme cca 1 cm široké nudle, které rozprostřeme po vále a necháme proschnout. Do kastrolu dáme vařit vodu se špetkou soli. Proschlé nudle nasypeme do vařící se vody. Vařečkou je hned zamícháme, aby se nepřilepily ke dnu. Přidáme lžíci oleje a vaříme 7 – 10 minut. Před dovařením ještě ochutnáme vzorek, zda jsou tak akorát. Vodu slijeme a uvařené nudle omastíme máslem. Na míse protřeseme, aby se nelepily. Do misky nasypeme rozemletý mák, přimícháme cukr dle chuti a sypeme na servírované nudle na talíři. Dobrou chuť!

dívka jí nudle

Pokud si budeme chtít udělat nudle do zásoby, je dobré je dát do skleněné láhve, uzavřené papírem s několika malými otvory a převázané provázkem. Pak už jen zbývá vymyslet pro děti nějaký další program na příjemně prožitý sváteční den – například návštěvu kina, divadla, zoo nebo dětského koutku.