NASA pomáhá společnosti SpaceX najít vhodná místa pro přistání na Marsu

Elon Musk, zakladatel a výkonný ředitel společnosti SpaceX, se již několikrát nechal slyšet, že by rád poslal na rudou planetu raketu s lidskou posádkou. Díky úspěchům při testování svých raket získala SpaceX důvěru NASA, která nyní pomáhá této komerční společnosti najít vhodné místo pro přistání. Přece jenom má NASA jednu z největších databází dat týkajících se celého známého vesmíru.
astronaut ve volném vesmíru
SpaceX vyvíjí pro cestu na Mars speciální raketu nazvanou Starship, která by měla na naši nejbližší sousední planetu přinést první lidskou posádku. Společnost chce stihnout první misi na Mars už v polovině roku 2020, zatím bez posádky, a kolem roku 2025 už by mohla proběhnout mise s lidskou posádkou na palubě. V současnosti se pilně pracuje na výběru vhodného místa pro přistání. Podle dostupných informací připadá v úvahu nejméně devět míst blízko zmrzlé vody ukryté pod povrchem a s nejmenšími riziky přistání. University of Arizona poskytla nové detailní fotografie oněch vytipovaných míst, které odborníci studují, aby předešli nehodám.
odvrácená strana Marsu
Loď Starship je dvoufázovou raketou, která by měla být dostatečně velká, aby zvládla dopravit na Mars 150 tun materiálu a až 100 lidí najednou. Cesta na Mars bude totiž trvat několik měsíců, takže kosmonauti budou muset mít veškeré vybavení s sebou hned od začátku. Až založí základnu, pošlou jim ze Země další zásoby. Proto je také důležité, aby na místě přistání byla dostupná kousek pod povrchem zmrzlá voda, kterou by lidé měli být schopni vytěžit pomocí robotů. Voda přitom nemusí sloužit jen k pití, ale i pro výrobu kyslíku, a dokonce raketového paliva.
Dalšími vlastnostmi potenciálních lokalit vhodných pro přistání je plochý povrh bez větších balvanů a spíše teplejší průměrné teploty, které nebudou takovou překážkou pro přístroje, vybavení ani lidi. Navíc na nich svítí dostatečně slunce, které bude hrát klíčovou roli pro získávání solární energie. Po přistání musí být raketa Starship schopna dalšího letu, to by mělo snížit cenu letů do vesmíru až stokrát. Pro výrobu paliva by se měl použít proces, který přemění kyslík získaný z marsovské vody a oxid uhličitý na metan.
planeta Mars
V minulosti Elon Musk nedodržel již mnoho svých termínů, takže je třeba počítat s možnou odchylkou.