Lužické hory – ráj pro turisty

Milujete toulky přírodou, poznávání nových míst, procházky lesem a houbaření. Lužické hory jsou ideálním místem, kde můžete strávit Vaši dovolenou. Rozkládají se v severních Čechách zhruba uprostřed mezi městy Liberec a Děčín. Jsou sopečného původu a jejich nejvyšším vrcholem je hora Luž (793 m. n. m.), která se nachází přesně na hranici s Německem. Na tento vrchol se můžete dostat dvěma stezkami – jedna vede z Nového Boru a druhá ze Svoru. V Novém Boru si můžete prohlédnout Sklářské muzeum nebo Lesní hřbitov, který byl založen v roce 1909 uprostřed lesa a nacházejí se zde hroby starých sklářských rodů.

stromy

Dalším místem, které můžete navštívit je hrad Grabštejn, který byl založen již v polovině
13. století nedaleko města Hrádek nad Nisou. Hrad bude zajímavostí i pro děti, protože na jednom z prohlídkových okruhů Vás provede sv. Barbora – patronka Hradní kaple.

S dětmi si také můžete udělat příjemnou procházku ke Chrastenskému vodopádu, který má téměř dva metry a cesta k němu od obce Osečná kolem Chrastenského rybníka. U vody zůstaneme i nadále a navštívíme Přehradu Naděje v údolí Hamerského potoka. Koupání je zde možné, ale i v létě bývá voda dost studená.

Lanový park nacházející se ve městě Sloup v Čechách bude správným zpestřením pro děti, ale i pro dospělé. Připraveny jsou dva okruhy a v korunách stromů zdoláváte adrenalinové překážky ve výšce 5 až 9 metrů. Pískovcové skalní město a skalní hrad rozkládající se nedaleko je dalším lákadlem. Vylézt můžete na desítky pískovcových věží, prohlédnout Samuelovu jeskyni, lesní divadlo a rozhlednu Na Stráži. Vede zde velká řada turistických tras a pokud se rozhodnete navštívit i skalní hrad, můžete zde strávit celý den.

Z větších měst, která můžete v oblasti Lužických hor navštívit, zmíníme Kamenický Šenov- proslulé sklářské město, v jehož blízkém okolí se nachází skalní útvar Panská skála, známá z pohádky Pyšná princezna. Dále město Česká Kamenice s nedalekou zříceninou Kamenice.

lanové centrum

Výlet si můžete udělat také na rozhlednu Ještěd, který je symbolem Libereckého kraje. Jeho výška je 1012 m. n. m. Na jeho vrcholu se nachází restaurace, hotel, televizní vysílač a přírodní park. Dostat se tam lze pěšky, což je trochu náročné nebo můžete využít lanovku.

Lužické hory tedy nabízejí možnosti pro turisty, cyklisty, nadšence do historie, pro rodiny s dětmi a spoustu z výletů zvládnete i s kočárkem.