Hrad Loket a okolí

Hrad Loket se hrdě tyčí nad divokou řekou Ohří ve Slavkovském lese, který je součástí chráněné krajinné oblasti.

Historie

Historie goticko-románského hradu sahá až do 13. století, je postavený z tradičního materiálu-z kamene. Hrad nechal postavit Václav I. a našel v něm oporu vůči svému synovi Přemyslovi. Ten později jako vládce zřídil v okolí hradu léna, která spravoval a příležitostně propůjčoval šlechtě a rytířům a na oplátku žádal pomoc. V době Jana Lucemburského platilo, že leníci léna dědily, ale nesměly je odkazovat lidem, se kterými nebyli příbuzní.

V pozdější době se hrad stal místem, kde byl v době Rudolfa II. vězněný Jiří Popel z Lobkovic, který zde zemřel. V 17. století hrad vyplenili Švédové. Město i hrad postupně v období po třicetileté válce upadali.

Přestavba

Hrad byl také několikrát stavebně upravován. Přestavoval už Václav I., dalším stavebníkem byl i Jan Lucemburský, který na hradě často pobýval. S budováním opevnění kolem hradu bylo opevněno i město. Jednou z nejstarších budov v areálu hradu je markrabský dům a hlavní hradní věž. Když probíhaly velké stavební úpravy v šedesátých letech minulého století, stavebníci odkryly překvapivě základy románské rotundy dotované do první poloviny dvanáctého století.

loket3

Požár

V patnáctém století vypukl v podzámčí požár, který se velice rychle přesunul i na zámek, který vyhořel. Zachoval se pouze Markrabský dům. V období renesance se hrad stal reprezentačním sídlem rodu Šliků a také správním střediskem kraje. V polovině patnáctého století byl hrad upraven tak, aby poskytovat trochu pohodlí. Přistavěl se také hejtmanský dům a kaple. Zajímavé technické řešené se dalo spatřit u studny, odkud byla šachtou voda rozvedená po hradě.

Loket

Ubytování

Pokud si chcete tajemný hrad prohlédnout, navštivte město. Budete potřebovat ubytování loket a okolí. Ubytovat se můžete v příjemném útulném Pensionu Ulrika, který se nachází v historickém jádru města Loket. K dispozici je vám 16 lůžek ve dvoulůžkových pokojích vybavených koupelnou, záchodem a Wi-Fi.