Veterináři mají případy otrav domácích koček téměř na denním pořádku

Veterináři ve svých ordinacích poměrně často řeší případy otrav koček. Kočka se může otrávit otrávenou myší, jedem na hlodavce, nebo i okusováním některých jedovatých pokojových rostlin. Otrava se nejčastěji projevuje úporným zvracením a průjmem, někdy s příměsí krve. Mohou se přidat křeče, záškuby svalů, třes, agresivita, nebo naopak apatické chování.
Chovatelé koček také mohou své miláčky otrávit podáním nevhodného léku. Kočičí metabolismus je totiž výrazně odlišný oproti psům a člověku a léky, které snese pes, mohou být pro kočky jedovaté.
kočka na trávě.jpg
Nikdy kočkám žádné chemické léky nedávejte!
Zvlášť nebezpečné jsou látky na bázi paracetamolu, které lidé poměrně běžně užívají proti bolesti (např. panadol, coldrex, ibuprofen, ibalgin apod.) Jedna tableta panadolu může kočku dokonce usmrtit. Kočce může značně ublížit i antiparazitální přípravek určený pro psy!
bílozrzavá kočka.jpg

Jak postupovat při podezření na otravu?

U lehčích případů, kdy se kočka chová jako obvykle a kdy jen zvrací žaludeční šťávy a objeví se jen lehčí průjem, můžete nasadit hladovku po dobu 24 hodin. Dejte jí jen čistou vlažnou vodu. Pokud se stav nezlepší, navštivte veterináře, pokud ano, můžete postupně podávat vařené kuřecí maso smíchané s malým množstvím rýže. U mírných otrav také pomůže živočišné uhlí. Doporučená dávka je půl tablety až jedna tableta denně rozpuštěná ve vodě nebo v krmivu.
Někdy nemusí jít přímo o otravu, ale příčinou zdravotních obtíží může být nevhodné krmivo, nebo přechod na jiný druh, či na granule od jiného výrobce. Na náhlou změnu jídelníčku jsou totiž kočky citlivé, proto se doporučuje nové krmivo smíchat s původním a dodržet tuto přechodnou lhůtu po dobu 7 až 10 dnů.
kočka na dece.jpg

S těžkou otravou okamžitě k veterináři!

Těžší případy otrav se změnami chování, s těžkými průjmy a úporným zvracením, s krví ve zvratcích nebo ve stolici, mohou být vážné a každá minuta tu hraje důležitou roli. Neotálejte a okamžitě k veterináři, který nasadí radikální léčbu! Pokud máte nějaké pochybnosti a potřebujete poradit, využijte telefonický kontakt do ordinace, zkušený odborník Vám jistě rád poskytne cenné informace, jak dál postupovat.