Vzhledem k tomu, že naprostá většina z nás má chytrý telefon, neexistuje snad již nikdo, kdo by se nikdy nepřipojil na žádnou veřejnou Wi-Fi síť. Aby taky ne! Žijeme v době, kdy jsou data stále drahá a pokud často cestujeme do ciziny, a to hlavně mimo Evropu, mohli by nás zapnutá data přijít dráž, než dovolená samotná.
Přemýšleli jste ale někdy nad tím, co se může stát, pokud se přihlásíte na veřejnou síť? Nejčastěji se na tyto sítě připojují studenti, kteří nemají velký finanční obnos na to, aby si mohli data zaplatit, nebo naopak lidé postarší, kteří toho „neprosurfují“ tolik a připadají jim data jako zbytečnost a mrhání penězi.
Mezi místa, kde se nejčastěji připojujeme k Wi-Fi sítím patří tedy kavárny, hospůdky a bary. Druhé místo obsadili školy a zaměstnání. Na další příčce jsou sítě poskytované dopravci, díky kterým máme možnost se připojit například i během cestování vlakem. Na posledních pozicích jsou parky a další veřejné prostory.
Bohužel jak již všichni dávno víme, žije mezi námi i velká část nečestného obyvatelstva, kteří se snaží zbohatnout všemi možnými nelegálními způsoby. Novodobým způsobem, jak přijít k penězům, je prostřednictvím veřejných sítí a stahovaní osobních a citlivých údajů.
V první řadě je nutné si říct, co jsou to osobní a citlivé údaje. Můžeme sem zařadit jméno, věk, bydliště, sexuální orientaci, náboženské přesvědčení, IP adresu, bankovní účet, hesla od emailů, sociálních sítí či internetového bankovnictví a podobně.
Stahování těchto údajů se děje dvěma způsoby. V první variantě hacker, vytvoří sám Wi-Fi síť, která se tváří jako veřejná, ale není. Lidé se tedy připojí přímo k jeho vlastnoručně vytvořenému hotspotu. Následně jde krádež informací již snadně.
Druhá varianta je podstatně složitější. Hacker se nabourá do již někým vytvořené veřejné sítě a následně stahuje data. V obou případech se jedná o velice nebezpečné situace. Proto pokud máte tu možnost, používejte svá data a na veřejné sítě se nepřipojujte.