Navštivte spolu s námi některé obory s živými zvířaty

Černická obora – Sudoměřice u Bechyně je malebná obec na Táborsku, vzdálená jen několik kilometrů od břehů řeky Lužnice. Tento kraj učaroval některým vodákům a cyklistům, kteří tu putují krajinou mezi Táborem, Bechyní a Soběslaví. Na východním okraji obce byla vybudována Petrem Vokem z Rožmberka rozsáhlá obora, jež byla vyhlášena přírodním parkem. Najdete ji na okraji loveckého zámečku Černice a uvnitř obory se prohání stáda muflonů, srnců a daňků, i množství divokých prasat.

daňci v oboře

Netolice – až budete cestovat do Jižních Čech, neměli byste vynechat na svých toulkách krajinou zámek Kratochvíle. Je to renesanční skvost, posazený k hrázi Kratochvílského rybníka, nedaleko platanové aleje. Je to unikátní stavba s vnitřním vodním rezervoárem a několik kilometrů odtud se nachází obora, založená v 16.století legendárním rybníkářem Jakubem Krčínem z Jelčan a Sedlčan. Obora se dokonce stala jedním z popudů k výstavbě zmiňovaného zámku.

daňci a jelen

Nové Hrady – jeleny a daňky zahlédnete poblíž zajímavého rokokového zámku v Nových Hradech, nedaleko CHKO Žďárské vrchy, který je mnohdy přezdíván, jako „České Versailles“. (Nejsou to Nové Hrady v Novohradských horách).  Severovýchodně od areálu zámku se nachází obora se zhruba sto padesáti daňky, které tu můžete dokonce i krmit.

Zámek Žleby – tento překrásný lovecký zámek, kousek od Čáslavi, je atraktivním turistickým cílem mnoha milovníků historických pamětihodností. Ti mohou zároveň obdivovat živou zvěř v nedaleké oboře, kde se od devatenáctého století daří odchovávat bílé jeleny. Pro veřejnost je zde otevřeno denně od května do září, ale nesmí sem pejsci, ani na vodítku.

Kvilda – na šumavské Kvildě můžete pozorovat zejména jeleny, je zde vyznačena naučná stezka, kterou doplňují celkem tři vyhlídkové stavby. Obora je přístupná veřejnosti po celý rok, jen v období říje je přístup omezen.