Jaký sport vybrat pro své dítě?

Tuto otázku si jistě položí nejeden rodič. Zodpovědět ji není však vůbec jednoduché, proto se pokusím sepsat pár rad a shrnout je tak, na co se zaměřit při výběru vhodného sportu.

1.      ZÁBAVA

Na prvním místě je přirozeně blaho dítěte, proto je velice důležité, aby sport dítě bavil. Není zrovna moudré potomka do nějakého sportu nutit, dítě pak dostane strach a začne se mu pohyb celkově hnusit, což pochopitelně nechceme.
malý brankář hokeje


2.      CÍL

Další důležitou věcí, kterou je třeba si ujasnit, je cíl – kam chcete, aby se dítě ve své sportovní „kariéře“ (ať už profesionální, či na hobby úrovni) dostalo. Je třeba to pořádně probrat také s dítětem! Musí přece vědět, jaké jsou Vaše nároky na něj a také by mělo mít možnost se samo vyjádřit – na jeho štěstí záleží nejvíc.

3.      FINANČNÍ DOSTUPNOST

Je dobré si předem zjistit, na kolik Vás kroužek vůbec vyjde (a to nejenom poplatek za účast v něm, ale také příslušenství, jež je třeba pro dítě pořídit). Mezi finančně nejnáročnější sporty, co se výbavy týče, patří například hokej nebo americký fotbal, v nichž vyhodíte tisíce jenom za vybavení. Nemáte-li na uhrazení výdajů, je třeba hledat jiné alternativy.
fotbalový míč na hřišti


4.      ČAS

Musíte si ujasnit své priority – kolik času dovolíte dítěti, aby sportu věnovalo, budete ho v něm podporovat i na úkor např. známek ve škole? Existují jak sporty časově velice náročné (mezi ně patří například ježdění na koni, pokud si samozřejmě nezaplatíte pouze výuku jízdy bez práce okolo), tak časově nepříliš náročné (v podstatě každý sport se dá časově uzpůsobit pro potřeby daného dítěte, takže není-li Vaší prioritou, aby se z dítěte stal profesionální sportovec, určitě najdete kroužek vhodný právě pro Vaši ratolest)
baseballový míček


5.      TALENT

Jak jistě všichni víme, každé dítě je specifické a jedinečné a je třeba na to přihlížet i při výběru sportu. Má-li dítě v těle rytmus a dokáže vytvářet ladné pohyby, pak je nejlepší volbou určitě tanec, naopak, je-li dítě spíše těžkopádně a nekoordinuje své pohyby, zvolte spíše sporty typu golf, hod koulí atp. Je-li dítě sportovně nadané, rychlé a ví, co se svým tělem dělá, doporučuji „běhavé sporty“, ať už kolektivní, jako je basketbal, fotbal, nebo pro jednotlivce – tenis, badminton.