Jak zazimovat motorku – i ona potřebuje pravidelnou sezónní údržbu, než ji uložíte k zimnímu spánku

Motorkáři jistě zimu nenávidí, ale nedá se nic dělat, už se nám zase pomalu blíží. Poslední sluneční paprsky ještě nabádají k posledním vyjížďkám, ale za chvíli nás zase zasype sníh a motorka bude až do jara odpočívat v garáži a čekat společně s vámi na první jarní sluneční paprsky. Schovat motorku jen tak do garáže na celou zimu ale není legrace. Motorka potřebuje, tak jako všechno svou péči. I když je těžké vyměnit vítr v zádech za hadr, je to potřeba. Co všechno je nutné provést s vaší motorkou, než nastane zima? Tyhle body se snažte každou sezónu dodržovat.
čistá motorka
· Umýt a očistit: během celé aktivní sezóny se na vaši motorku nachytala snad půlka hmyzí říše z okolí. Rozpláclé mouchy, komáry a další havěť je potřeba z motorky dostat pryč. Jinak byste na jaře nemohli ani vyjet z garáže. Zase totiž nasbíráte další. Motorku myjte důkladně a pamatujte na heslo co je mokré, to je čisté. Pořádně jí tedy opláchněte a nejlepší bude, když na to použijete vapku. Tlakem vody to půjde i snáz dolů. Použijte přípravek na čištění motorem a všechny nečistoty a mastnotu z motorky měkkým hadříkem odstraňte.
jezdec na motorce
· Koukněte se na řetěz: řetěz na své motorce pečlivě zkontrolujte, podívejte se jak moc je opotřebený a proveďte rychlou a důležitou údržbu. Řetěz důkladně očistěte, umyjte a následně ho promažte.
· Vyměňte olej: olej v motorce je nejlepší vyměnit ještě před zimní pauzou. Nedoporučuje se totiž využívání starého oleje po takové pauze – nemá totiž už takové konzervační účinky.
· Aby se na ni neprášilo: když už jste si tu motorku tak krásně umyli, nezapomeňte si ji také schovat pod plachtu, aby se vám na ni během celé zimy zbytečně neprášilo. Plachta by ovšem neměla být neprodyšná a plastová, i vás miláček na dvou kolech potřebuje přece dýchat.
· Pozor na plošky: abyste lépe zabránili vzniku plošek, nechávejte svou motorku tak dlouho stát raději ve stojanu.
· Nezapomeňte na svůj oděv: s motorkou dáváte na chvíli spát i své vybavení a oblečení na motorku. A protože je jistě kožené, dopřejte mu kvalitní ošetření včelím voskem. Textil vyperte a všechno svrchní oblečení také naimpregnujte.