Jaký je rozdíl mezi černou a modrou solární plachtou

Rozdíl je markantní a souvisí s fyzikálními zákony, které by měl znát každý školák. Čím tmavší odstíny barev, tím více přitahují a absorbují sluneční záření. Na tomto principu také pracují všechny solární kolektory. Černá barva bude tedy logicky silnějším absorbérem, a v tomto případě se to projeví zhruba 30 procentním nárůstem kumulace energie ze Slunce.

Černá solární plachta položená na hladinu bude zkrátka ohřívat vodu efektivněji. Má to však háček v tom, že se tím zároveň snižuje její životnost. Ve srovnání s modrou fólií klesá zhruba o 20 procent, je to pochopitelně způsobeno vyšším tepelným namáháním. Ve finále máte tedy k dispozici vyšší výkon, rychlejší a markantnější ohřev vody, ale po kratší dobu. Co se týče tepelné izolace, tak tam mezi modrou a černou fólií není v podstatě žádný rozdíl.

bazénová architektura

Zásady pro správné používání výrobku

Plachta zakrývá povrch vody v bazénu pouze v době, kdy jej nepoužíváte. Při koupání musí být odstraněna z celé jeho plochy a umístěna mimo zdroj slunečního záření. Nesmí být vystavena slunci mimo vodní hladinu z toho důvodu, že bublinky nejsou vodou ochlazovány a mohlo by na vzduchu dojít k jejich poškození (popraskání).

Tyto výrobky slouží pouze jako ochrana před nečistotami a pro ohřev vody, nejedná se o bezpečnostní fólie. Materiál má navíc velmi omezenou nosnost. Nesmí se na něj stoupat ani na suchu, ani v bazénu.

Všechny typy plachet obecně, tedy i solární, jsou velice citlivé na působení bazénové chemie. Nevystavujte je zbytečně těmto přípravkům, především na bázi chlóru. Před aplikací chlor-šoku plachtu stáhněte z hladiny a použijte ji až v době, kdy přípravek přestane účinkovat.

vlnité schody

Před zazimováním nádrže plachtu uskladněte v čistém, suchém, bezprašném prostoru při teplotě od + 5 do + 30 stupňů Celsia. Pozor – nesmí zmrznout.
Chraňte výrobek před dětmi, resp. dbejte na to, aby si s ním nehrály, aby nemačkaly bublinky a nepoškodily je. Buďte opatrní při manipulaci na přímém slunci – bublinky využívají fyzikálního jevu optické čočky, která zesiluje tok slunečního záření, tudíž silně zahřívají okolí. Děti se rády do fólií zabalují a může dojít až k úžehu nebo úpalu.